169k views
3 votes
(b) Calculate the space occupied by the amount 60,000L of liquid.

1 Answer

5 votes

Answer:

The space occupied is a cube with a = 3.915m and the volume of 60
m^(3).

Explanation:

1 L =
(1)/(1000) m^(3)

60,000 L = 60
m^(3)

If it's a cube, then V =
a^(3), which makes a =
\sqrt[3]{V}, therefore

a =
\sqrt[3]{60} = 3,91486764117

User Derek W
by
7.3k points