Answer: height of the nest is 14 ft
Explanation:
Marilyn's line of sight forms a right angle triangle with the ground and the tree.
Her distance from the spot directly underneath the bird's nest represents the adjacent side of the right angle triangle.
The height, h of the bird's nest above the ground represents the opposite side of the right angle triangle. To determine h, we would apply the tangent trigonometric ratio. It is expressed as
Tan θ = opposite side/adjacent side. Therefore,
Tan 28 = h/18
h = 18tan28 = 18 × 0.53
h = 10 ft to the nearest foot
Since her eyes is 4 feet from the ground, the total height of the nest above the ground is
10 + 4 = 14 ft