For this case we have to:
x: Let the variable that represents the cost of a bag of popcorn
y: Let the variable that represents the cost of a drink
According to the statement we have:
![9x + 6y = 118.59\\3x + 10y = 83.50](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/fla64f6n5zjl1txi08yjdcjzgulytaqzse.png)
We multiply the second equation by -3:
![-9x-30y = -250.5](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/ip2shywfr9cqzh7l4p38pzfrottazkqhg1.png)
We have the following equivalent system:
![9x + 6y = 118.59\\-9x-30y = -250.5](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/jorsjxbhcswlfl0ga0b0pg4cqb3hqn96qe.png)
We add:
![9x-9x + 6y-30y = -131.91\\-24y = -131.91\\y = \frac {131.91} {24}\\y = 5.496](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/6gau4r4n7xa2cgejnj1y7bkme3f7zwoclp.png)
Thus, each drink costs $5,496
On the other hand:
![x = \frac {118.59-6 (5,496)} {9}\\x = \frac {118.59-32.976} {9}\\x = 9.51](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/vhar1pll5477jbo5oalvn8jmgppx73lvpz.png)
Thus, each bag of popcorn costs $9.51
Answer:
![9x + 6y = 118.59\\3x + 10y = 83.50](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/middle-school/fla64f6n5zjl1txi08yjdcjzgulytaqzse.png)
Each bag of popcorn costs $9.51