128k views
20 votes
A pound of apples costs $1.30. Sawyer bought 2 1/2 pounds of apples. How much did Sawyer pay?

A.$3.50

B.$3.25

C.$4.00

D.$2.25

1 Answer

9 votes

2 1/2 pounds = 2.5 pounds

A pound of apples cost $1.30 -> 2.5 pounds of apples cost 1.3 x 2.5 = 3.25

-> Answer : B

User Coskun Ozogul
by
4.2k points