146k views
4 votes
Apples cost $1.99 per pound how much do 3 1/4 pounds of apples cost

2 Answers

12 votes

Answer:

6.47

Explanation:

1.99/1 lb= x/3.25lb

3 1/4=3.25

Cross multiply

X=(1.99)(3.25)=6.47

User Seth Stone
by
7.9k points
13 votes
1.99/1 pound = x/3.25 pound
(3 1/4 =3.25)

Cross multiply
X=(1.99)(3.25)=$6.47
User Andrew Sklyarevsky
by
9.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories