93.9k views
0 votes
In our class, there are 14 female and 11 male students. a. Pick one student randomly, what is the probability you get a female student? b. Pick two students randomly, what is the probability that both are female? c. Pick three students randomly, what is the probability that you get 2 female and one male? d. Pick four students randomly, what is the probability that you get 1 female and 3 male?

1 Answer

0 votes

Answer:

a) 56% probability you get a female student.

b) 30.33% probability that both are female

c) 43.52% probability that you get 2 female and one male

d) 18.26% probability that you get 1 female and 3 male

Explanation:

A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.

The order in whih the students are chosen is not important. So we use the combinations formula to solve this question.

Combinations formula:


C_(n,x) is the number of different combinations of x objects from a set of n elements, given by the following formula.


C_(n,x) = (n!)/(x!(n-x)!)

a. Pick one student randomly, what is the probability you get a female student?

Desired outcomes:

1 female student from a set of 14. So


D = C_(14,1) = (14!)/(1!13!) = 14

Total outcomes:

1 student from a set of 25. So


T = C_(25,1) = (25!)/(1!24!) = 25

Probability:


P = (D)/(T) = (14)/(25) = 0.56

56% probability you get a female student.

b. Pick two students randomly, what is the probability that both are female?

Desired outcomes:

2 female students, from a set of 14. So


D = C_(14,2) = (14!)/(2!12!) = 91

Total outcomes:

2 students from a set of 25. So


T = C_(25,2) = (25!)/(2!23!) = 300

Probability:


P = (D)/(T) = (91)/(300) = 0.3033

30.33% probability that both are female

c. Pick three students randomly, what is the probability that you get 2 female and one male?

Desired outcomes:

2 female students, from a set of 14, and one male student, from a set of 11. So


D = C_(14,2)*C_(11,1) = (14!)/(2!12!)*(11!)/(1!10!) = 1001

Total outcomes:

3 students from a set of 25. So


T = C_(25,3) = (25!)/(3!22!) = 2300

Probability:


P = (D)/(T) = (1001)/(2300) = 0.4352

43.52% probability that you get 2 female and one male

d. Pick four students randomly, what is the probability that you get 1 female and 3 male?

Desired outcomes:

1 female student, from a set of 14, and 3 male students, from a set of 11.


D = C_(14,1)*C_(11,3) = (14!)/(1!13!)*(11!)/(8!3!) = 2310

Total outcomes:

4 students from a set of 25. So


T = C_(25,4) = (25!)/(4!21!) = 12650

Probability:


P = (D)/(T) = (2310)/(12650) = 0.1826

18.26% probability that you get 1 female and 3 male

User The End
by
6.9k points