148k views
5 votes
A pack of 6 red pens cost £2.76 what is the price per pen

2 Answers

3 votes

Answer:

£0.46.

Explanation:

you have to do 2.76/6 which equals 0.46. So £0.46 per pen

User Abdan Syakuro
by
8.3k points
4 votes

Answer:

$0.46 per pen

Explanation:

6 pens : $2.76

1 pen : $x

x/1 = 2.76/6

x = $0.46

User Ridae HAMDANI
by
7.7k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories