153k views
5 votes
A 2-yard piece of ribbon costs $37.20. What is the price per foot?​

User Atbug
by
4.8k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$6.2 per foot

Explanation:

3 feet in one yard so 2*3= 6ft

37.20/6=6.2

User Rollo Tomazzi
by
5.0k points
1 vote

Answer:$6.20

Explanation:

Divide 37.29 by 2

Then you find out how many feet is in a yard which is three so then divide again by 3...I misread

User Dicle
by
4.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.