Answer: 34%
Explanation:
Since the points obtained by students of the class in a test are normally distributed, we would apply the formula for normal distribution which is expressed as
z = (x - µ)/σ
Where
x = points obtained by students
µ = mean
σ = standard deviation
From the information given,
µ = 60 points
σ = 5 points
The probability of students that have scored between 60 and 65 points is expressed as
P(60 ≤ x ≤ 65)
For x = 60,
z = (60 - 60)/5 = 0
Looking at the normal distribution table, the probability corresponding to the z score is 0.5
For x = 65,
z = (65 - 60)/5 = 1
Looking at the normal distribution table, the probability corresponding to the z score is 0.84
Therefore,
P(60 ≤ x ≤ 65) = 0.84 - 0.5 = 0.34
Therefore, the percent of students that have scored between 60 and 65 points is
0.34 × 100 = 34%