Answer:
Step-by-step explanation:
In calm water there is no acceleration so reading
R = mg = 183
m = 183 / 32
At maximum upward acceleration reading
R₁ = mg + ma
= 183 + (183 / 32 ) x a
230 = 183 + (183 / 32 ) x a
a = 8.22 ft /s²
B )
In case of downward acceleration , reading
R₂ = mg - ma
138 = 183 - (183/32) a
a = 7.87 m /s²