34.8k views
0 votes
She had 26 dollars to spend on school supplies. She bought 10 pens and she had $14.30 left. How much did each pen cost tac included

User TJHeuvel
by
7.5k points

1 Answer

4 votes

Answer: Each pen cost 1.17.

Explanation:

Subtract 14.30 from 26 and you get 11.7.

Divide 11.7 by 10 and you get 1.17.

TO CHECK WORK: multiply 1.17 by 10 and you get 11.7 which proves that your answer is correct.

User Newtonx
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories