Answer: Each pen cost 1.17.
Explanation:
Subtract 14.30 from 26 and you get 11.7.
Divide 11.7 by 10 and you get 1.17.
TO CHECK WORK: multiply 1.17 by 10 and you get 11.7 which proves that your answer is correct.
5.8m questions
7.6m answers