34.8k views
0 votes
She had 26 dollars to spend on school supplies. She bought 10 pens and she had $14.30 left. How much did each pen cost tac included

User TJHeuvel
by
4.6k points

1 Answer

4 votes

Answer: Each pen cost 1.17.

Explanation:

Subtract 14.30 from 26 and you get 11.7.

Divide 11.7 by 10 and you get 1.17.

TO CHECK WORK: multiply 1.17 by 10 and you get 11.7 which proves that your answer is correct.

User Newtonx
by
5.7k points