134k views
0 votes
On a certain supply curve, one point is (quantity supplied = 200, price = $4.00) and another point is (quantity supplied = 250, price = $4.50). Using the midpoint method, the price elasticity of supply is about _________.a. 0.22. b. 0.53. c. 1.00. d. 1.89.

User Ptkvsk
by
7.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Price elasticity of supply is 1.89

Step-by-step explanation:

Using the midpoint method, the price elasticity of supply between two points is given by the formula:

Price elasticity of supply =
((Q_(2)-Q_(1))/(Q_(2)+Q_(1))/2 )/((P_(2)-P_(1))/(P_(2)+P_(1))/2)

Where:

Q₂ is the quantity supplied at point 2

Q₁ is the quantity supplied at point

P₂ is the price at point 2

P₁ is the price at point 1

Given:

Q₂ = 250; Q₁ = 200

P₂ = $4.50; P₁ = $4.0

Price elasticity of supply =
((Q_(2)-Q_(1))/(Q_(2)+Q_(1))/2 )/((P_(2)-P_(1))/(P_(2)+P_(1))/2)

Substituting values we get

Price elasticity of supply =
((250-200)/(250+200)/2 )/((4.5-4.0)/(4.5+4.0)/2)

Price elasticity of supply =
(50/450/2 )/(0.5/8.5/2)

Price elasticity of supply =
(50/225 )/(0.5/4.25)

Price elasticity of supply =
(0.2222 )/(0.1176)

Price elasticity of supply = 1.89

Since Price elasticity of supply = 1.89 > 1, the supply is elastic

User Chriskirk
by
6.8k points