Answer : The concentration of Si in kilograms is,

Explanation :
As we are given that, the concentration of Si in an Fe-Si alloy is 0.25 wt% that means:
Weight of Si = 0.25 g = 0.00025 kg
Weight of Fe = 100 - 0.25 = 99.75 g = 0.09975 kg
Density of Si =

Density of Fe =

Now we have to calculate the concentration in kilograms of Si per cubic meter of alloy.
Concentration of Si in kilograms =

Concentration of Si in kilograms =

Now put all the given values in this expression, we get:
Concentration of Si in kilograms =

Concentration of Si in kilograms =

Thus, the concentration of Si in kilograms is,
