Answer:
Barron’s number of days to sell is 52 days
Step-by-step explanation:
As per given data
Ending Inventory = $67,000
Cost of goods sold = $470,000
Number of days to sells measures the total number of days required to sale the inventory in the stock.
Number of days to sell = ( Ending Inventory / Cost of goods sold ) x 365
Number of days to sell = ( 67,000 / 470,000) x 365
Number of days to sell = 0.142553 x 365
Number of days to sell = 52 days