Answer:
Explanation:
The cereals are sold in boxes of two different sizes.
The price of the 8-ounce box is $2.48. It means that the cost per ounce of cereal in the 8-ounce box is
2.48/8 = $0.31 per ounce
The price of the 14-ounce box is $3.36. It means that the cost per ounce of cereal in the 8-ounce box is
3.36/14 = $0.24 per ounce
Therefore, the cost per ounce of cereal in the 8-ounce box is greater than the cost per ounce of cereal in the 14-ounce box by
0.31 - 0.24 = $0.07