134k views
3 votes
A certain type of ceral is sold in boxes of two different sizes. The price of the 8-ounce box is $2.48, and the rice of the 14-punce box is $3.36. How much greater is the cost per ounce of ceral in the 8-ounce box then in the 14-ounce box

1 Answer

4 votes

Answer:

Explanation:

The cereals are sold in boxes of two different sizes.

The price of the 8-ounce box is $2.48. It means that the cost per ounce of cereal in the 8-ounce box is

2.48/8 = $0.31 per ounce

The price of the 14-ounce box is $3.36. It means that the cost per ounce of cereal in the 8-ounce box is

3.36/14 = $0.24 per ounce

Therefore, the cost per ounce of cereal in the 8-ounce box is greater than the cost per ounce of cereal in the 14-ounce box by

0.31 - 0.24 = $0.07

User Vladislav Ihost
by
5.5k points