52.9k views
3 votes
Which is the better buy? circle it
$5.00 for 4 mangoes
$6.00 for 5 mangoes

User Cbeuker
by
8.1k points

2 Answers

1 vote

Answer:

5 mangoes

Explanation:

User Erick Filho
by
7.9k points
3 votes

Answer:

5 mangoes for $6

Explanation:

Paying $5 for 4 mangoes is $1.25 a mango, whereas 6 mangos for $5 is only $1.20 for a mango

User Dennis Ashford
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories