52.8k views
3 votes
Which is the better buy? circle it
$5.00 for 4 mangoes
$6.00 for 5 mangoes

User Cbeuker
by
4.3k points

2 Answers

1 vote

Answer:

5 mangoes

Explanation:

User Erick Filho
by
5.0k points
3 votes

Answer:

5 mangoes for $6

Explanation:

Paying $5 for 4 mangoes is $1.25 a mango, whereas 6 mangos for $5 is only $1.20 for a mango

User Dennis Ashford
by
4.8k points