187k views
3 votes
A local fish market is selling fish and lobsters by the pound.The fish market sells 28.5 pounds and makes $215.25 How many pound of fish did they sell and how many pounds of lobster did they sell

User Humber
by
4.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$7.55

Explanation:

Find the unit rate!!

215.25/28.5=7.55263158

Round to the nearest hundreth and you get $7.55

User Eulanda
by
5.1k points