34.7k views
1 vote
The cho family is buying a new refrigerator. They choose a 20-cubic foot refrigerator with a regular price of $678. The sales tax rate in their town is 8.5%. A mail-in rebate of $120 was given after sales tax was computed, what is the final cost of the refrigerator?

User Ristogod
by
7.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$615.63

Explanation:

In this question, we are asked to calculate the cost of a refrigerator given the original cost, tax amount and rebate. We proceed as follows:

Firstly, we calculate the tax to be paid. This is at 8.5%.

Mathematically, tax amount = 8.5/100 * 678 = $57.63

Total amount to be paid is thus 57.63+678 = $735.63

We subtract the amount for the rebate = 735.63 - 120 = $615.63

User Jonathon Jones
by
7.4k points