214k views
4 votes
if all resistors are rated 1/4 Watt, what power is being dissipated by the resistive network (the resistive network's effective power rating) at the point one or more elements reach their individual rating

User Hartwig
by
7.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

Req = 97 ohms

P1 = P2 = P3 = 1/4 watt

P = I2 × R

R2 is in parallel, Rt

1/Rt = 1/R1 + 1/R2

P = V2/R

At constant voltage, Pt = P1 + P2

R2s in series with R1

Req = Rt + R1

P = I2 × R

At constant current, Peq = Pt + P1

Peq = P1 + P2 + P3

= 3/4 W

= 0.75 W

if all resistors are rated 1/4 Watt, what power is being dissipated by the resistive-example-1
User Hamed Siaban
by
6.3k points