235k views
2 votes
You own a fixed-income asset with a duration of five years. If the level of interest rates, which is currently 8%, goes down by 10 basis points, how much do you expect the price of the asset to go up (in percentage terms)

1 Answer

3 votes

Answer:

0.4629%

Step-by-step explanation:

Given:

Duration of fixed assets (D) = 5 year

Interest rate (r) = 8% = 8/100 = 0.08

Decrease in Interest rate point(ΔY) = 10 basis = 10/100 = 0.01%

Computation:

D* = D / (1 + r)

D* = 5 / (1 + 0.08)

D* = 5 / 1.08

D* = 4.6296

Computation:

ΔP/P = D* × ΔY

= 4.6296 × 0.01%

= 0.4629%

Therefore, Price of the assets go up to 0.4629%.

User Jimmy Baker
by
6.6k points