48.4k views
0 votes
A hockey puck with mass 0.160 kg is at rest at the origin (x=0) on the horizontal, frictionless surface of the rink. At time t = 0 a player applies a force of 0.250 N to the puck, parallel to the x-axis; he continues to apply this force until t = 2.00s.

What is the position of the puck at t = 2.00s ?
In this case what is the speed of the puck?
If the same force is again applied at t = 5.00s , what is the position of the puck at t = 7.00s ?
In this case what is the speed of the puck?

User Mariusm
by
6.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

a)
x_(f) = 3.126\,m, b)
v_(f) = 3.126\,(m)/(s), c)
x_(f) = 21.882\,m, d)
v_(f) = 6.252\,(m)/(s)

Step-by-step explanation:

a) Position of the puck:

The acceleration experimented by the puck is:


a_(puck) = (0.25\,N)/(0.160\,(m)/(s^(2)) )


a_(puck) = 1.563\,(m)/(s^(2))

As the force remains constant during its time of application, accelaration is also constant. Position at given time is the following:


x_(f) = (1)/(2)\cdot (1.563\,(m)/(s^(2)) )\cdot (2\,s)^(2)


x_(f) = 3.126\,m

b) Speed of the puck:

The speed of the puck is computed as follows:


v_(f) = (1.563\,(m)/(s^(2)) )\cdot (2\,s)


v_(f) = 3.126\,(m)/(s)

c) The absence of external force and the fact that ground is frictionless lead to the conclusion that hockey puck moves out at constant speed from 2 s. to 5 s. Then, the initial speed is:


x_(o) = 3.126\,m + (3.126\,(m)/(s) )\cdot (5\,s-2\,s)


x_(o) = 12.504\,m

Likewise, the initial speed is
3.126\,(m)/(s).

The new application of the same force means the return of a accelerated movement. Then:


x_(f) = 12.504\,m+(3.126\,(m)/(s) )\cdot (7\,s-5\,s)+(1)/(2)\cdot (1.563\,(m)/(s^(2)) )\cdot (7\,s-5\,s)^(2)


x_(f) = 21.882\,m

d) The final speed of the puck is:


v_(f) = 3.126\,(m)/(s) + (1.563\,(m)/(s^(2)))\cdot (7\,s-5\,s)


v_(f) = 6.252\,(m)/(s)

User Jett Hsieh
by
7.5k points