127k views
2 votes
you are offered the oppurtunity to put some money away for retirement. you will recieve five annual payments of 25,000 each beginning in 40 yars. how much would you be willing to invest today if you desire an interest rate of 12%

User Dcangulo
by
7.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$90,119.405

Step-by-step explanation:

Given:

Periodic payment (p) = $25,000

Number of payment (n) = 5

Interest rate (r) = 12% = 12 / 100 = 0.12

Present value = ?

Computation of Present value :


Present\ Value = PMT [(1-(1+i)^(-n))/(i)] \\\\ Present\ Value= 25,000 [(1-(1+0.12)^(-5))/(0.12)]\\\\Present\ Value= 25,000 [(1-(1.12)^(-5))/(0.12)]\\\\Present\ Value= 25,000 [(1-0.567426856)/(0.12)]\\\\Present\ Value= 25,000 [(0.432573144)/(0.12)]\\\\Present\ Value= 25,000 [3.6047762]\\\\Present\ Value= 90,119.405

We be will invest $90,119.405 (approx).

User ALAN WARD
by
6.4k points