Answer: 2.22s
Explanation: wave speed = 450 m/s, A = amplitude = 1.6mm, λ= wavelength = 0.19m
Wave speed = distance traveled / time taken
Distance traveled = 1km = 1000 m
450 = 1000/ t
t = 1000/ 450 = 2.22s
7.8m questions
10.5m answers