Answer:
a. The acceleration of the bowling ball is 9.5 m/s² toward the center
b. The tension in the rope is 140.24 N
Step-by-step explanation:
given information:
ball weight, W = 71.2 N
the length of rope, R = 3.30 m
ball speed, v = 5.60 m/s
a. The acceleration of the bowling ball, α
α =

where
α = the acceleration
v = the speed
R = radius
thus
α =

=

= 9.5 m/s² toward the center
b. The tension in the rope?
according to the Newton's second law
ΣF = m a
where
F = force
m = mass
a = acceleration
so,
ΣF = m a
T - W = m a
T = m a + W
= (W a/g) + W
= (71.2 x 9.5/9.8) + 71.2
= 140.24 N