199k views
1 vote
A long solenoid has a length of 0.54 m and contains 1900 turns of wire. There is a current of 2.5 A in the wire. What is the magnitude of the magnetic field within the solenoid?

1 Answer

4 votes

Answer:

Therefore,

Strength magnetic field at within the Solenoid,


B =1.05* 10^(-2)\ T

Step-by-step explanation:

Given:

Turn = N = 1900

length of solenoid = l = 0.54 m

Current, I = 2.5 A

To Find:

Strength magnetic field within the Solenoid,

B = ?

Solution:

If N is the number of turns in the length, the total current through the rectangle is NI. Therefore, Ampere’s law applied to this path gives


\int {B} \, ds= Bl=\mu_(0)NI

Where,

B = Strength of magnetic field

l = Length of solenoid

N = Number of turns

I = Current


\mu_(0)=Permeability\ in\ free\ space=4\pi* 10^(-7)\ Tm/A

Therefore,


B =(\mu_(0)NI)/(l)

Substituting the values we get


B =(4* 3.14* 10^(-7)* 1800* 2.5)/(0.54)= 1.05* 10^(-2)\ T

Therefore,

Strength magnetic field at within the Solenoid,


B = 1.05* 10^(-2)\ T

User Paul Rouget
by
7.4k points