Answer:
$16.92
Step-by-step explanation:
The computation of the manufacturing cost per unit using the variable costing is shown below:
= Direct material per unit + Direct labor per unit + Variable manufacturing overhead per unit
= $7.58 + $3.48 + $5.86
= $16.92
If we added the Direct material per unit, Direct labor per unit, and the Variable manufacturing overhead per unit so we get the manufacturing cost per unit