78.8k views
2 votes
The frequency fd of a damped harmonic oscillator is 100 Hz, and the ratio of the amplitude of two successive maxima is one half.

a. What is the undamped frequency f0 of this oscillator?
b. What is the resonant frequency fr?

User BlackJack
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Step-by-step explanation:

The ratio of amplitude of two successive maxima is
e^{-YT_(d) } .


e^{-YT_(d) } = (1)/(2)

by taking log we get
Y = (1)/(T_(d) ) ln2 = f_(d) ln2
f_(d) = (1)/(T_(d) )

(a) we know that


W_(o) = (W_(d)^(2) + Y^(2))^{(1)/(2) }

or
f_(o) = [f_(d)^(2) + ((Y)/(2\pi ))^(2) ]^{(1)/(2) } ∴ W= 2πf


f_(o) = f_(d)[ 1+ ((ln2)/(2\pi ))^(2)]^{(1)/(2) }
Y = f_(d)ln2

we got
f_(0) = 100.6 Hz

(b)

we know


(W_(d)^(2) - Y^(2))^{(1)/(2) } = W_(r)

or
f_(r) ^(2) = [ f_(d) ^(2) -((Y)/(2\pi ) )^(2)]} ^{(1)/(2) } ∵ W =2πf


= f_(d)[ 1- ((ln2)/(2\pi ))^(2)]^{(1)/(2) }


f_(r) = 99.4 Hz

User Ccot
by
7.6k points