162k views
5 votes
734 g of Li2SO4 is dissolved in a 2510 mL solution. What is the concentration of the solution? Report your answer with the correct number of significant figures.

2 Answers

1 vote

Answer: 2.66 M

Explanation:

The molecular mass of Li2SO4 is 109.94 g/mol

Calculate moles:

734 g109.94 g/mol=6.68 mol

Calculate molarity:

M= 6.68 mol / 2.51 L

= 2.66 M

User Erex
by
6.5k points
5 votes

Answer:

Concentration = 3.105 mol/L

Step-by-step explanation:

To determine the concentration of a solution it can be identified by means of the Molarity equation:


M=(# mol)/(volume (L))

Milliliters to liters are converted:

2510 mL = 2.150 L


mol=(mass (g))/(MW)

The molecular weight of Li2SO4 is determined for the calculation of moles:


mol=(734g)/(109.94g/mol)=6.6764mol


M=(6.6764mol)/(2.15 L)=3.105 (mol)/(L)

User ConnerWithAnE
by
7.4k points