Answer: The molecular formula of the compound is

Step-by-step explanation:
If percentage are given then we are taking total mass is 100 grams.
So, the mass of each element is equal to the percentage given.
Mass of C= 38.734 g
Mass of F = 61.266 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of C =
Moles of F =

Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For C =

For F =

The ratio of C : F = 1:1
Hence the empirical formula is

The empirical weight of
= 1(12)+1(19)= 31 g.
Using ideal gas equation :

where,
n = number of moles of gas = ?
P = pressure of the gas = 1.10 atm
T = temperature of the gas = 288.0 K
R = gas constant = 0.0821 L.atm/mole.K
V = volume of gas = 10.0 mL =0.01 L





Now we have to calculate the molecular formula.

The molecular formula will be=
