Answer:
(A) E = 9.2V/m
(a) and (d)
Step-by-step explanation:
E = V/L
Given V = 2.3 V and L = 25cm = 0.25m
E = 2.3/0.25 = 9.2 V/m.
The electric field is constant and uniform throughout the length of the wire. Mathematically,
E = dV/dr
E is the ratio of a very small potential difference across a very small section of a conductor. It is the constant of proportionality between the potential difference applied across the ends of the wire. The potential difference varies over the length of the wire having a high value at the positive terminal and reduces to zero over the length of the wire to the negative terminal. As a result E is always the same at every point in the wire provided the wire has uniform properties.
Also from this equation E = dV/dr it can be seen that the magnitude of E is the slope of the tangent to the curve formed by varying V and dr. The direction is always tangent to the wire. In other words just like in statement (d) the E is always parallel to the wire even if it is curved.