Answer:
Project B should be accepted.
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Project A:
Io= -$284,700
Year 1= $75,900
Year 2= $106,400
Year 3= $159,800
Project B:
Io= -$115,000
Year 1= $50,000
Year 2= $50,0000
Year 3= $50,000
Discount rate= 11%
To calculate the convenience of each project, we need to calculate the Net Present Value (NPV). If the NPV is positive, the project increases the value of the company.
NPV= -Io + ∑[Cf/(1+i)^n]
Cf= cash flow
Project A:
NPV= -284,700 + 75,900/1.11 + 106,400/1.11^2 + 159,800/1.11^3
NPV= -13,120.61
Project B:
NPV= -$115,000 + 50,000/1.11 + 50,000/1.11^2 + 50,000/1.11^3
NPV= 7,185.74
Project B should be accepted.