136k views
4 votes
How many atoms of carbon in 20.7g of aspartame

User Charchit
by
7.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

5.93 x 10²³atoms

Step-by-step explanation:

The chemical formula of the compound Aspartame is:

C₁₄H₁₈N₂O₅

Unknown:

Number of atoms = ?

To solve for this problem, we need to find the mass of carbon that makes up the compound Aspartame;

Molar mass of C₁₄H₁₈N₂O₅ = 14(12)+ 18(1)+ 2(14)+ 5(16 ) = 294g/mol

Find the number of moles of this mass:

Number of moles =
(mass)/(molar mass) =
(20.7)/(294) = 0.07moles

1 mole of Aspartame contains 14 moles of C

0.07 moles of Aspartame will contain 14 x 0.07 = 0.99moles of C

To find the number of atoms;

Number of atoms = number of moles x 6.02 x 10²³

1 mole of a substance = 6.02 x 10²³ atoms;

0.99moles of C = 5.93 x 10²³atoms

User Sandun Dhammika
by
6.9k points