134k views
3 votes
stimate the maximum efficiency of an automobile engine that has a compression ratio of 5:1.0. Assume the engine operates according to the Otto cycle and assume γ = 1.4.

1 Answer

1 vote

Answer:

Efficiency based on Otto cycle.

Effotto = 47.47%

Step-by-step explanation:

Efficiency based on Otto cycle.

effotto = 1 – (V2 / V1)^γ-1

effotto = 1 – (1 / 5)^1.4 - 1

effotto = 47.47%

User Daniel Nadasi
by
7.3k points