168k views
4 votes
16. Mum went shopping at the vegetable stand.

A pineapple costs six times as much as an apple.
Mum paid €7.20 for one pineapple and two apples.
a) What is the cost of one apple?
b) What is the cost of one pineapple?
Give your answer in Euro.
c) What is the cost of two pineapples and six apples?

16. Mum went shopping at the vegetable stand. A pineapple costs six times as much-example-1
User Nohat
by
5.5k points

1 Answer

2 votes

Good evening

Answer:

a) the cost of one apple is €0.9

b) the cost of one pineapple is €5.4

c) the cost of two pineapples and six apples is €16.2

Explanation:

Consider P the price of a pineapple

A the price of an apple

A pineapple costs six times as much as an apple means P = 6A

Mum paid €7.20 for one pineapple and two apples means P + 2A = 7.20

then

6A + 2A = 7.20

then

8A = 7.20

then

A = €0.9

Since P = 6A then P = 6×(0.9) = €5.4

the cost of two pineapples and six apples

= 2P + 6A

= 2P + P

= 3P

= 3×(5.4)

= €16.2

User Sattie
by
4.4k points