215k views
1 vote
Calvin bought 2 t-shirts for $50, and Bradley bought 4 t-shirts for 490. Did they pay the same rate? Explain your reasoning.

2 Answers

3 votes


\text{Divide the cost by the quantity to find the rate:}\\\\50/2=25\\\\490/4=122.5\\\\\text{You would see that Bradley paid way more for 1 shirt}\\\\\text{This means that they DID NOT pay the same rate}

User Hakunin
by
5.2k points
2 votes

Answer:

490 devided by 4 is 122.5 which is the amount Bradley payed per shirt, Calvin only payed 50 dollars per shirt. No the pay is not the same and the difference is 72.5

Explanation:

(p.s this is just what I got from this so im not 100 percent sure)

User Patrick RoDee
by
5.2k points