Answer:
21 seconds
Explanation:
Let us assume each story is 3.5 meters. If the building is 12 stories tall, then the elevator needs to travel 3.5*12=42 meters. Using the formula Distance = Speed * time, we get 42 = 2 *t, so t = 21 seconds.
7.8m questions
10.5m answers