Answer:
average fixed costs per unit would decrease.
Step-by-step explanation:
Currently Cindy's monthly total fixed costs = $500, and since it produces 100 units per month, the average fixed costs per unit = $500 / 100 units = $5 per unit.
If fixed costs fell to $400, then the average fixed costs per unit = $400 / 100 units = $4 per unit.
While her average variable costs remain the same = $2,500 / 100 units = $2.50 per unit