Answer: The minimum mass of iron (II) nitrate that must be added is 0.188 grams
Step-by-step explanation:
To calculate the number of moles for given molarity, we use the equation:
Molarity of phosphate solution = 0.0699 M
Volume of solution = 10 mL = 0.010 L (Conversion factor: 1 L = 1000 mL)
Putting values in above equation, we get:

The given chemical equation follows:

By Stoichiometry of the reaction:
2 moles of phosphate solution reacts with 3 moles of iron (II) nitrate
So,
of phosphate solution will react with =
of iron (II) nitrate
To calculate the number of moles, we use the equation:

Molar mass of iron (II) nitrate = 180 g/mol
Moles of iron (II) nitrate =
moles
Putting values in above equation, we get:

Hence, the minimum mass of iron (II) nitrate that must be added is 0.188 grams