201k views
20 votes
It cost $4.68 for 3 pounds of chicken. What is the unit price? Solve

User MAXE
by
8.9k points

2 Answers

8 votes

Answer:1.56

Step-by-step explanation: 4.68/3=1.56

User SachinGutte
by
9.5k points
6 votes

Answer:

$1.56

Explanation:

4.68/3 = 1.56

Unit price is $1.56

User Roco CTZ
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories