103k views
4 votes
Child Play Inc. manufactures electronic toys within a relevant range of 88,400 to 142,800 toys per year. Within this range, the following partially completed manufacturing cost schedule has been prepared: Complete the cost schedule below. When computing the cost per unit, round to two decimal places. Round all other values to the nearest dollar. Toys produced 88,400 109,200 142,800 Total costs: Total variable costs $33,592 d. $ j. $ Total fixed costs 37,128 e. k. Total costs $70,720 f. $ l. $ Cost per unit: Variable cost per unit a. $ g. $ m. $ Fixed cost per unit b. h. n. Total cost per unit

1 Answer

4 votes

Answer:

Total unitary cost= $0.8

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Toys produced 88,400

Total costs:

Total variable costs= $33,592

Total fixed costs= 37,128

Total costs $70,720

I will assume that the cost provided was for a unit production of 88,400.

First, we need to compute the unitary variable cost:

Unitary variable cost= total variable cost/ number of units

Unitary variable cost= 33,592/ 88,400= $0.38 per unit

Fixed cost per unit= 37,128/88,400= $0.42

Total unitary cost= 0.38 + 0.42= $0.8

User Ajax
by
5.5k points