Answer:
Total unitary cost= $0.8
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Toys produced 88,400
Total costs:
Total variable costs= $33,592
Total fixed costs= 37,128
Total costs $70,720
I will assume that the cost provided was for a unit production of 88,400.
First, we need to compute the unitary variable cost:
Unitary variable cost= total variable cost/ number of units
Unitary variable cost= 33,592/ 88,400= $0.38 per unit
Fixed cost per unit= 37,128/88,400= $0.42
Total unitary cost= 0.38 + 0.42= $0.8