202k views
3 votes
A 9-ounce container of almonds retails for $4.39. What is the unit price, in dollars? If necessary, round your answer to the nearest cent.

User Umbro
by
8.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$.49 per ounce

Explanation:

divide 4.39 by 9 and round to the nearest hundredth

User Bart Silverstrim
by
8.4k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.