Answer:
$130 million
Step-by-step explanation:
This can be calculated as follows:
Company income tax = Taxable income × Tax rate
Company income tax = $400,000,000 × 40% = $160,000,000
Tax expenses recognized = $80,000,000
Additional differed tax = Company income tax - Tax expenses recognized
Additional differed tax = $160,000,000 - $80,000,000 = $80,000,000
Total differed tax = Increase in deferred tax liabilities + Additional differed tax
Total differed tax = $50,000,000 + $80,000,000 = $130,000,000
Therefore, the change in deferred tax assets was an of increase of $130 million.