Answer:
5000
Explanation:
Let x be the number of yearbooks to print and sell.
Each costs $7 = -7x
Sells for $35 = 35x
When business breaks even it means the total cost is equal to the total revenue. Hence:
35x - 7x = 14000
<=> 28x = 14000
<=> x = 5000
So at 5000 yearbooks , they seek before their business breaks even