48.8k views
3 votes
At a distance r1 from a point charge, the magnitude of the electric field created by the charge is 226 N/C. At a distance r2 from the charge, the field has a magnitude of 134 N/C. Find the ratio r2/r1.

2 Answers

7 votes

Step-by-step explanation:

Below is an attachment containing the solution.

At a distance r1 from a point charge, the magnitude of the electric field created-example-1
User Milch
by
7.5k points
6 votes

Answer:

r2/r1 = 1.3

Step-by-step explanation:

Electric field is given as:

E = kq/r²

At a distance r1,

226 = kq/(r1)² - - - - - - - - - - - - - (1)

At a distance r2,

134 = kq/(r2)² - - - - - - - - - - - - - (2)

From (1),

kq = 226 * (r1)²

From (2),

kq = 134 * (r2)²

Equating and then solving,

134 * (r2)² = 226 * (r1)²

(r2)²/(r1)² = 226/134

(r2)²/(r1)² = 1.687

=> r2/r1 = 1.3

User Kdt
by
7.1k points