120k views
12 votes
(show ur work) You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

answer choices

$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound

2 Answers

6 votes
since there’s 40 dollars total, divide it by 5.
40/5 = 5

$5 per pound
User Dlmeetei
by
5.5k points
8 votes

Answer:

8 dollars per pound

Explanation:

40 divided by 5 will give you the $/lb

40/5=8 so its $8/lb

User Kampu
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.