123k views
2 votes
Find the surface area of number 4, last one!

Find the surface area of number 4, last one!-example-1
User Znarf
by
5.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

3,060 ft^2

Explanation:

Shape 1:

Base: 36 × 10 = 360 (×2 = 720)

Large faces: 36 × 20 = 720 (×2 = 1,440)

Smaller face: 20 × 10 = 200

Add: 720 + 1,440 + 200 = 2,360

Shape 2:

Base: 15 × 10 = 150

Top face: 25 × 10 = 250

Triangular faces: 20 × 15 = 300

Add: 150 + 250 + 300 = 700

Add both shapes:

2,360 + 700 = 3,060

User Caustic
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.