140k views
4 votes
A problem is listed below. Identify its type. Tammy wishes to purchase a new laptop in 4 years. She makes quarterly deposits of $100 into an account that pays 3% per year compounded quarterly for 4 years. How much will she have towards the purchase of a new laptop in 4 years?

User Dbam
by
7.4k points

1 Answer

1 vote

At the end of 4 years, she will have $54933

Step-by-step explanation:

Given-

Time to buy a new laptop, n = 4years

Quarterly deposit, C = $100 X 4 = $400 per year

Pays 3% per year compounded quarterly

We have to find the future value of Annuity


FV = C * [((1 + i)^n - 1)/(i) ]

Where, C = cash flow

i = interest rate

n = number of deposits


FV = 400 [ ((1 + 3/400)^4)/(3/400) ]\\\\FV = 400 [ (1.03)/(0.0075) ]\\\\FV = 400 * 137.33\\FV = 54933

At the end of 4 years, she will have $54933

User Michael De Soto
by
7.3k points