62.4k views
5 votes
You have spent $4,000 on liquor for your bar. Your bar sales have been $24,000. What is your cost of sales for liquor, expressed as a percentage?

a. 12%

b. 15%

c. 17%

d. 19%

User Ztvmark
by
7.2k points

2 Answers

5 votes

Answer:

c.17%

Step-by-step explanation:

You have spent $4,000 on liquor for your bar. Your bar sales have been $24,000. What-example-1
User Avi Zloof
by
6.4k points
6 votes

Answer:

17%

Step-by-step explanation:

Given parameters:

Cost price of liquor = $4000

Total sale = $24000

Unknown:

Percentage cost of sale for liquor = ?

Solution:

To find the percentage cost of sale;

%Cost of sale of liquor =
(cost price of liquor)/(Total cost of sale ) x 100

Input the variables;

%Cost of sale of liquor =
(4000)/(24000) x 100 = 16.67% = 17%

User Nereyda
by
7.5k points