220k views
2 votes
Teresa bought 16 roses for $20.64.how much did she pay for each rose

1 Answer

5 votes

You can do this:

20.64/16 = x/1

The numerator is the price, and the denominator is the number of roses. Using this formula, x would equal 1.29. This means Each rose cost $1.29.

User Ptone
by
5.3k points